Zarządzanie pracą zdalną to wyzwanie dla szefa i managera. Ale trzymając się kilku podstawowych zasad można z większą łatwością kierować zespołem, działem oraz swoimi ludźmi.

Przeczytaj koniecznie

Zasada pierwsza pracy zdalnej brzmi: zadbaj o sprawną komunikację. Komunikowanie się w czasach pracy zdalnej wymaga zupełnie innego podejścia.

Nic nie zastąpi sali konferencyjnej, rozmowy przy kawie czy spotkania na korytarzu w biurze. Dlatego warto zadbać o dobrą komunikację np. organizując telekonferencję, ale koniecznie z włączonym video i angażowaniem słuchaczy. Zwykły e-mail lepiej sprawdzi się do podsumowania zebrania on-line, a telefon, gdy nie możemy się z kimś skontaktować. SMS w kluczowych sprawach, pilnych, gdy nie możemy rozmawiać.

Po drugie, zaufanie. Jeżeli nie ufasz swoim pracownikom, podejrzewając ich o to, że nie pracują w czasie swojej pracy, to zmień swoje podejście. Niestety, nikomu podejrzliwość nie wyjdzie na dobre. Zamiast podejrzeń wprowadź i zadbaj o otwartą komunikację, a nie stosuj narzędzi kontroli. Pracuj nad projektem wspólnie z zespołem oraz organizuj cykliczne spotkania on-line. Pozwoli Ci to trzymać rękę na pulsie, być na bieżąco, ale nie kontrolować. Pracownicy odwdzięczą Ci się za to solidnie wykonaną pracą.

Po trzecie, zadbaj o narzędzia teleinformatyczne. Najlepsze oprogramowanie, szybki internet, rozwiązania chmurowe. Te wszystkie elementy, które sprawiają, że zarządzanie pracą staje się łatwiejsze i bardziej efektywne. Ta zasada dotyczy szczególnie firm, które pracują projektowo. To niezbędne elementy zarządzania, bo nowoczesne narzędzia pozwalają efektywnie wdrażać zmiany oraz pracować projektowo (np. Kanban).
Po czwarte, przy nowym sposobie pracy nie oczekuj tego, że zarządzając zespołem w tradycyjny sposób osiągniesz te same efekty. Krótko mówiąc, zainwestuj w edukację, wymień narzędzia, dokształcaj się. Sprawdź jak koledzy managerowie pracują ze swoimi zespołami, wymieńcie doświadczenia i porozmawiajcie o tym, co u was najlepiej działa.

Ostatnia zasada – to zmień całkowicie zasady, informując o tym swój zespół, który stale potrzebuje lidera. Możesz np. zaskoczyć swoich pracowników i zorganizować wirtualny pokój, gdzie można porozmawiać przy kawie, a w piątek np. przy lampce wina (oczywiście, oby nie stało się to regularną zasadą i oczywiście poza godzinami pracy). Chodzi o to, aby pracownicy, Twój zespół, podwładni, zrozumieli, że mają komfort pracy w wygodny dla siebie sposób. Oczywiście nie rezygnuj z wymagań, bądź konsekwentny, ale nie zapominaj o nowych rozwiązaniach.

Drukuj

Related Articles