Nie zaczynaj inwestować bez znajomości tej podstawowej zasady

Inwestowanie jest naprawdę ważne, ale z drugiej strony to znaczny trud. Trzeba mieć niezbędną wiedzę, nie tylko o inwestycjach samych w sobie, ale także o rynku finansowym czy też sytuacji w świecie finansów. Co zrobić, aby mądrze zainwestować? Wiedzieć! Oto trzy filary inwestycyjne, które trzeba znać, jeśli chce się poświęcić własne pieniądze.


Trzy kolumny, na których opiera się świat…

Załóżmy, że mamy pewną sumę pieniędzy, którą chcemy zainwestować. Nie mając dużej wiedzy, musimy szukać dość bezpiecznych inwestycji i – wynikających z nich – korzyści. Aby wybrać coś, co nas usatysfakcjonuje, musimy zacząć od zrozumienia zasad panujących w świecie finansów. Oczywiście w konkretnym segmencie, w którym mamy zamiar działać. Nie musimy znać kursów wymiany walut, np. na linii frank – euro, jeśli filtrujemy rynek nieruchomości w Skandynawii. Oznacza to, że powinniśmy ocenić wydajność, ryzyko i płynność w odniesieniu do sytuacji rzeczywistej.

Stopa zwrotu

Zwrot inwestycyjny jest sumą pieniędzy, jaką możemy uzyskać, odliczając od niej wydane na inwestycje pieniądze. Niektóre z nich gwarantują stopę zwrotu, inne podejmują ryzyko. Warto wiedzieć, jak kształtuje się wydajność jeszcze przed inwestycją.

Ryzyko

Ryzyko to niebezpieczeństwo utraty zainwestowanego kapitału. Sprowadza się do tego, że mamy mniej pieniędzy niż oczekiwaliśmy i niż mieliśmy na początku. Nie zawsze jest w pełni znane, ale zawsze warto je przeanalizować i zrozumieć. Aby to zrobić, musisz zapoznać się z dokumentacją, zrozumieć mechanizm rynkowy i przeanalizować koniunkturę rynkową.

Płynność

Płynność to szybkość, z jaką możemy zamienić naszą inwestycję na gotówkę. Ważne jest, aby wiedzieć, w jakim czasie mamy oczekiwać na zwrot inwestycyjny, ponieważ od tego zależy to, jak długo będziemy inwestowali.

Trzy filary to podstawa, ale nie koniec

Widzimy więc, że wiedza o tych trzech filarach jest naprawdę ważna, jeśli chcemy inwestować. Zdecydowanie jednak na tym nie kończy się sposób planowania inwestycji, dlatego mylą się Ci, którzy sądzą, że jest to tylko łut szczęścia. To coś dużo poważniejszego.


Drukuj  

Related Articles