Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Generalnie należy powiedzieć, że są one nowym programem oszczędzania na cele emerytalne. Państwo oraz pracodawcy będą się dokładać do naszych oszczędności.

Powiedzmy w takich oto punktach, co warto o nich wiedzieć:

1). Zasady uczestnictwa są proste - należy wiedzieć iż, aby przystąpić do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, wcale nie trzeba składać żadnych wniosków. Automatycznie do tego programu będą zapisani pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, ale nie przekroczyli 55 lat i nastąpi to wtedy, kiedy pracodawca utworzy je w swojej firmie. Bez zbędnych formalności zostanie także uruchomiony dla każdego pracownika rachunek, na którym będzie oszczędzał. Natomiast jeśli okaże się, że dany pracownik nie wyrazi chęci uczestnictwa w tym programie, wtedy może złożyć do pracodawcy pisemną rezygnację (o szczegóły należy pytać w kadrach firmy). Znów pracownicy w wieku od 55 do 70-tego roku życia muszą złożyć wniosek o przystąpienie do programu, a pracodawca nie może im odmówić.
2). Oszczędności, które będą płynąć z trzech źródeł - należy wiedzieć, że na rachunek pracownika będą wpływać następujące środki:

  • 240 zł od państwa (po spełnieniu określonych warunków).
  • 1, 5 procent wynagrodzenia miesięcznie od jego pracodawcy.
  • 2 procent jego wynagrodzenia co miesiąc (tyle samo odkłada ze swojej pensji).


Warto też wiedzieć, że jeśli pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie, może wtedy odkładać z pensji mniej niż 2 procent, ale nie mniej niż 0, 5 procenta. W tej sytuacji jednak pracodawca i tak musi dopłacić temu pracownikowi 1, 5 procent jego wynagrodzenia. Nad oszczędnościami pracowników będzie czuwać wybrana przez pracowników i pracodawcę instytucja finansowa.
3). Wypłata oszczędności możliwa w każdym momencie - należy wiedzieć, że to pracownik zadecyduje, kiedy wypłaci wszystkie środki z tego programu. Znów po ukończeniu 60 lat, może też rozłożyć kapitał na wiele lat i zdecydować się na miesięczne raty, czyli niejako dodatek do emerytury ( tej z ZUS czy KRUS). Może również wybrać całość oszczędności i wyjechać na przykład na długi wypoczynek. Ale może też oszczędzać dalej. Pamiętajmy, że oszczędności zgromadzone w tym programie będą dziedziczone przez bliskich. Połowę pieniędzy otrzyma małżonek pracownika, natomiast drugą połowę - osoby przez niego wskazane w umowie.
4). Daty wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych przez pracodawców - należy wiedzieć, że terminy zależą od tego, ile osób zatrudnia firma:

  • od 1 lipca 2019 roku: przedsiębiorstwa, w których pracuje co najmniej 250 osób.
  • od 1 stycznia 2020 roku: firmy zatrudniające co najmniej 50 osób.
  • od 1 lipca 2020 roku - zakłady pracy z co najmniej 20-stoma pracownikami.
  • od 1 stycznia 2021 roku - pozostałe firmy działające na rynku.

Drukuj  

Related Articles